چرا باید در هنر واسپاری تبحر پیدا کنید؟

۱۳۹۶/۱۰/۱۲
حجت رمضانی
پیدا کردن هنر واسپاری

آیا کازیه ی شما همیشه پر است؟ آیا مرتبا برای انجام کارهایی که "تنها خودتان" می‌توانید انجام دهید اضافه کار می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به هریک از دو سوال مثبت است بنابراین محتملا می‌توانسته اید با تفویض مسئولیت مقداری از بار کاریتان بکاهید.

واسپاری مزایای بسیاری برای شما و کسانی که مستقیما زیر نظرتان کار می‌کنند و شرکتتان دارد. برای شما واسپاری وقت بیشتری برای تمرکز روی پروژه‌هایی که نیازمند مهارتهایی خاص و نظرات کارشناسی خودتان است باقی می‌گذارد. برای کسانی که مستقیما زیر نظرتان کار می‌کنند واسپاری می‌تواند با کمک به یکایک افراد برای تقویت مهارت‌های موجودشان و یافتن مهارت‌های جدید انگیزش آنان را افزایش دهد و نیز می‌تواند میزان اعتماد و ارتباط بین شما و گروهتان را تقویت کند و برای شرکتتان واسپاری موثر اطمینان می‌دهد که فردی مناسب در سطحی مناسب به وظیفه ای عمل می‌کند و به این ترتیب کارایی و بهره وری کلی را بهبود می‌بخشد.

علی رغم این فرایند بسیاری از مدیران از واسپاری احساس ناراحتی می‌کنند چرا برخی از اینکه کنترل کارکنان و پروژه‌ها را از دست بدهند، می‌ترسند و نگرانند که مبادا دارند مسئولیت را از خود سلب می‌کنند و دیگران تحت فشار زمان به سادگی ترجیح می‌دهند که کار را خودشان انجام دهند تا اینکه در برنامه زمان بندی شده خود وقتی را برای آموزش فرد دیگری در نظر بگیرند. هنوز کسان دیگری نیز هستند که به این دلیل از واسپاری دوری می‌کنند که از آن تجربه ی بدی داشته اند. برای مثال یک ماموریت واگذاری شده بد از کار درآمده، یا در موعد پایانی محقق نشده است.

با این حال در دراز مدت اگر به شکل موثری واسپاری کنید چنین ترس‌هایی به ندرت قابل توجیه اند. این راهنما به شما کمک می‌کند تا از مزایای متعدد واسپاری بهره گیری کنید و چگونه یک رویکرد واسپاری را انتخاب کنید.

زمینه یک واسپاری موفق را بچینید و تکلیف واسپاری شده را شکل دهید و کار‌هایی را که واسپاری کرده‌اید را زیر نظر قرار دهید. گرچه یادگیری واسپاری ممکن است به تمرین نیاز داشته باشد اما یادداشت‌هایی که از آن می‌گیرید به قیمت زمان و نیرو که برای تبحر یافتن در این مهارت کلیدی کسب و کار صرف کرده اید می‌ارزند.

 

توماس ال.براون نویسنده بیش از 400 مقاله منتشر شده در زمینه رهبری مدیریتی است. او نویسنده اولین کتاب بر خط آنلاین در زمینه ی رهبری است که با عنوان کالبد شکافی اخراج، برانگیختن شور تازه ای از همت، به کاوش منظر و احساس رهبری در قرن بیست و یکم می‌پردازد. تام برای بسیاری از نشریات از جمله اینداستری ویک،‌هاروارد منیجمنت آپدیت، فایننشیال تایمز، و وال استریت جورنال مطلب نوشته و آن مطلب را در دهها موسسه بزرگ ارائه کرده است.

41
درباره نویسنده مطلب
حجت رمضانی
حجت رمضانی

متولد تیر 1370 و دانشجوی کارشناسی برنامه نویسی تحت وب هستم. به گرافیک و وب علاقه زیادی دارم و عاشق وردپرسم... 2 سال به طور حرفه ای طراحی استاتیک سایت انجام داده ام. علاقه مندم آموزش هایی رو در این زمینه برای کاربران عزیز قرار دهم.

نظر کاربران

پاسخ به نظر