10 اتفاق علمی‌ و تکنولوژیک که در دو هفته اخیر سروصدا کردند

۱۳۹۶/۱۲/۳
حجت رمضانی
10 اتفاق علمی‌ و تکنولوژیک که در دو هفته اخیر

جراحی سه بعدی

برای نخستین بار در ایالات متحده، پزشکان برای انجام عمل جراحی از سیستم ویدئویی سه بعدی استفاده کردند. این عمل جراحی که در بیمارستان "Lenox Hill" واقع در شهر نیویورک انجام گرفته، با استفاده از ابزاری به نام ویدئو میکروسکوپ انجام شده است. برای این کار، میکروسکوپی با دو عدسی شیئی روی محل اجرایی قرار میگیرد و دو دوربین با فاصله از یکدیگر، تصاویر استریوسکوپیک از محل جراحی تهیه میکنند. با ترکیب این تصاویر روی نمایشگر سه بعدی و استفاده از عینک سه بعدی، جراح می‌تواند نمای محل جراحی را با بزرگنمایی بیشتر و در سه بعد، ببیند و حرکت‌های دقیقتری را در حین عمل انجام بدهند.

شناور در یخ 

این نمای زیبا، پژوهشگری را نشان می‌دهد که در ظاهر میان یخچال‌های جنوبگان شناور است. این تصویر بخشی از پروژه عکاسی تک نگاری "لوکاس فوگلیا" با عنوان "طبیعت انسان" است. فوگلیا از پژوهشگران اقلیم باشند یا دانشمندان علوم عصبی، او به دنبال ثبت این موضوع است که انسان‌ها چگونه از طبیعت سود می‌برند و چگونه جهان اطراف خود را به سرعت تغییر داده‌اند.

باستان شناسی خشکسالی

اسپانیا بدترین خشکسالی‌های دهه‌های اخیر خود را تجربه می‌کند. آب و هوای خشک، آتش سوزی‌های گسترده و خشکسالی مزارع، ویرانی‌های فراوانی را به بار آورده است و ذخایر آب شیرین پشت سد‌ها، رکورد‌های تاریخی کمترین مقادیر را پشت سر گذاشته‌اند. تصویری که میبینید، دریاچه سد "vilanova de sau" را در ایالت کاتالونیا نشان می‌دهد. در شرایط معمول، بقایای این کلیسای قرن یازدهم زیر آب مدفون است، اما بخاطر خشکسالی از زیر آب بیرون آمده است.

اسپانیا و خشکسالی

برف در صحرا

اشتباه نمی‌کنید، بزرگترین صحرای جهان طی هفته‌های گذشته شاهد بارش برف بود. در آخرین روزهای دی ماه، مردم شاهد بارش برف بود. در آخرین روزهای دی ماه، مردم شهر عین صفرا "چشمه زرد" در الجزایر صبح خود را با تماشای بارش برف آغاز کردند. این سومین بار طی 40 سال اخیر است که صحرای بزرگ آفریقا شاهد بارش برف است. در طول شب، دمای هوا در صحرا بیشتر اوقات به نزدیک دمای انجماد آب میرسد، اما بخار آب کافی در هوا وجود ندارد تا منجر به بارندگی شود.

آفتاب‌های تابان

"کریستوفر میچل"، عکاسی که به تازگی به جنوبگان سفر کرده است، این نمای زیبا را از رقص نور در اطراف خورشید ثبت کرده، وقتی دمای هوا بسیار پایین باشد، بخار آب به شکل بلور‌های شش ضلعی درازی یخ میزند که شکلی شبیه به مداد دارند. در مناطق قطبی وقتی خورشید در ارتفاع پایینی از افق دیده میشود، بازتاب و شکست نور آن از این بلورها،‌هاله‌های متنوعی را در اطراف آن ایجاد می‌کند. تمرکز نور در سمت چپ و راست خورشید را "داغ خورشید" یا "خورشید مجازی" می‌نامند و حلقه دور خورشید را "هاله خورشیدی".

رانش زمین پس از حریق

حوادث طبیعی در کالیفرنیا تمامی‌ ندارد. آتش سوزی گسترده در جنگل‌های کالیفرنیا، بخش قابل توجهی از پوشش گیاهی منطقه را نابود کرد و مقاومت زمین را کاهش داد. به دنبال بارندگی‌های سنگین ، جریان‌های سیلابی در این زمین‌های سست جاری شدند و خاک که مقاومتش را از دست داده بود، دچار رانش شد. بیش از 20 نفر بر اثر رانش زمین جان باختند.

آتشفشانی زیر آب

پژوهشگران موفق شده اند آتش فشانی در بستر دریا را که بزرگترین فوران تاریخ را در بستر اقیانوس‌ها رقم زده است، به دقت توصیف کنند. تصویر سازی دقیقی که ملاحظه می‌کنید، آتش فشان "Havre" را در نزدیکی نیوزلند نشان می‌دهد که قله آن 650 متر زیر سطح آزاد آب قرار دارد. برای تهیه ی این نقشه، پژوهشگران از ژرف پیماهای خودران استفاده کرده‌اند. این آتش فشان نخستین بار سال 2012 (1391) دیده شد، زمانی که مسافران یک هواپیمای تجاری صخره ای بزرگ و شناور را روی دریا دیدند. تصاویر ماهواره‌ای، ساختار آتش فشانی بزرگی را به وسعت 400 کیلومتر مربع آشکار کرد و توجه پژوهشگران به این پدیده جلب شد. بیش از 75 درصد از مواد فوران یافته ی این آتشفشان به شکل سنگ‌های متخلخل شناور، سوار بر جریان آب از آتشفشان دور شده‌اند.

آبشار بیگانه

سواحل شرقی ایالات متحده امسال شاهد زمستانی سخت و سرد بود. سیستمی ‌از هوای سرد با گرداب‌های عظیم همراه شد تا یخبندانی گسترده، شرق آمریکا را فرا‌بگیرد. نمایی که میبینید، آبشار نیاگارا را در مرز کانادا و ایالات متحده نشان می‌دهد که به خاطر شدت سرما یخ زده است.

زیباترین خودرو سال

سی و سومین فستیوال بین المللی اتومبیل، FAI 2017 با معرفی زیبا ترین خودرو‌های جهان در سالی که گذشت، به کار خود پایان داد. مهمترین جایزه این فستیوال، "زیباترین خودرو سال" بود که به خودرو "رنوآلپاین مدل 2017" اهدا شد.

جایزه زیباترین خودروی سال بر اساس آرای عموم مردم اهدا میشود.

رنو آلپاین

آبی و سبز

این نمای حیرت انگیز از دره با شکوه "Thorsmork" (به معنی دره ثور، رب النوع باد) که در ایسلند واقع شده،

یکی از جوایز رقابت "برترین عکاس طبیعت سال" را برای "ویتولد ژائومک" (Witold Ziomek) عکاس لهستانی به ارمغان آورد. این رقابت که هر سال در بیرمنگهام انگلستان برگزار میشود، برنده نهایی خود را روز 17 مارس (26 اسفند) آینده معرفی خواهد کرد.

 

1
درباره نویسنده مطلب
حجت رمضانی
حجت رمضانی

متولد تیر 1370 و دانشجوی کارشناسی برنامه نویسی تحت وب هستم. به گرافیک و وب علاقه زیادی دارم و عاشق وردپرسم... 2 سال به طور حرفه ای طراحی استاتیک سایت انجام داده ام. علاقه مندم آموزش هایی رو در این زمینه برای کاربران عزیز قرار دهم.

نظر کاربران

پاسخ به نظر