چک لیست قابلیت استفاده بودن وبسایت

۱۳۹۵/۶/۲۴
مهران میرشاهی
چک لیست قابلیت استفاده بودن وبسایت

تجربه یک موضوع قدرتمند است اما به ندرت می توان همه دانستنی ها را در یک پروژه به کار برد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم یک چک لیست 25 مرحله ای را معرفی کنیم. شما می توانید از این چک لیست به هنگام روبرو شدن با مشتریان جدید خود استفاده کنید تا مطمئن شوید همه موارد ضروری را در خاطر دارید و آن را فراموش نمی کنید. 

 

مرور اجمالی:

این لیست به چهار بخش مساوی تقسیم شده است.  این چهار بخش شامل  در دسترس بودن، هویت، ناوبری و محتواست.

بخش اول: در دسترس بودن

این بخش نه تنها شامل  مشکلات مرتبط با در دسترس بودن سنتی است بلکه  تمامی مواردی که ممکن است بازدید کننده را از  دسترسی به اطلاعات مورد نیاز باز دارد را تحت پوشش قرار می دهد. اگر فردی نتواند سایت شما را بارگذاری کند یا فونت های موجود در آن کوچک باشد، کاربرد سایت دیگر معنایی نخواهد داشت.

1. زمان بارگذاری سایت باید منطقی باشد:

اگر زمان بارگذاری سایت طولانی تر شود، بیشتر افراد آن را ترک خواهند کرد. با اینکه بیشتر افراد از اینترنت پر سرعت برای دسترسی به سایت های مختلف استفاده می کنند اما هنوز هم سرعت بارگذاری کمتر می تواند تجربه کاربری را  از بین ببرد. 

2. از کنتراست متن – پس زمینه مناسب استفاده کنید:

چشم و مانیتور با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین سعی کنید از کنتراست مناسبی برای متن و پس زمینه خود استفاده کنید. سبک سیاه در پس زمینه سفید هنوز هم بهترین مورد برای طراحی سایت محسوب می شود.

3. اندازه فونت و فضای بین آن باید قابل خواندن باشد:

همانطور که می دانید اندازه متن ایده آل از نظر افراد متفاوت است اما  قابلیت خواندن ضعیف می تواند باعث  خسته شدن افراد گردد. اگر فردی از سایت شما خسته شود آن را ترک می کند. مطمئن شوید که فاصله بین خطوط نیز به درستی تنظیم شده است.  فضای سفید بهترین دوست یک طراح است. از آن به درستی استفاده کنید.

4. از فلش و افزونه ها کمتر استفاده کنید:

اصلا مهم نیست ظاهر سایت شما چقدر زیباست، افراد برای بارگذاری آن مدت زمان زیادی را صبر نمی کنند. از فناوری های جدید به صورت متعادل استفاده کنید و سعی کنید از این فناوری ها تنها برای بهبود اهداف خود بهره مند شوید. پایبند بودن به HTML/CSS استاندارد برای موتورهای جستجو الزامی است.

5. از تگ Alt مناسب برای تصاویر خود استفاده کنید:

 این موضوع نه تنها برای افراد بسیار عالی است بلکه موتورهای جستجو نیز برای درک تصاویر و محتوای آن به این تگ نیاز دارند. این موضوع زمانی که از تصاویر برای محتوای کلیدی خود همچون  ایتم های منو استفاده می کنید ضروری است. 

 

6. سایت  شما باید صفحه 404 سفارشی داشته باشد:

زمانی که  کاربر به دنبال محتوایی در سایت شما می گردد و آن را پیدا نمی کند ممکن است با یک صفحه خالی روبرو شود. این موضوع باعث از دست رفتن بازدید کننده می شود. به همین خاطر باید یک صفحه 404 سفارشی برای خود ایجاد کنید که ترجیحا کاربر را به محتوای اصلی سایت بر می گرداند.

 

بخش دوم: هویت

زمانی که کاربر برای اولین بار از سایت شما بازدید می کند کلیدی ترین سوالی که  باید به آن جواب دهید این است که شما چه کسی هستید. پاسخ سریع دادن به این سوال بسیار مهم و ضروری است و مسیر کاربر را روشن تر و واضح تر می کند.  

7. موقعیت لوگوی شرکت را برجسته کنید:

 لوگو یا نام برند خود را جایی قرار دهید که پیدا کردن آن برای کاربر راحت تر باشد . این موقعیت ممکن است در قسمت چپ و بالای سایت باشد.  افراد انتظار دارند لوگوی شما را به راحتی پیدا کنند.

8.عبارت تبلیغاتی، هدف شرکت شما را روشن تر می کند:

 با استفاده از عبارت تبلیغاتی( تگ لاین) توصیفی به سوالات کاربران با هوشیاری کامل پاسخ دهید.  از به کار بردن واژه های تخصصی بازاریابی خودداری کنید و سعی کنید گزاره های ارزشمند و منحصر به فرد خود را در چند کلمه بیان نمایید. اینکار به سئوی سایت شما نیز کمک فراوانی خواهد کرد.

9. مطمئن شوید که صفحه اصلی سایت در عرض 5 ثانیه بارگذاری می شود:

زمانی که صحبت از قابلیت استفاده  بودن سایت به میان می آید،  باید قانون 5 ثانیه را مد نظر داشته باشید.  البته مخالفت های زیادی در مورد تعداد ثانیه هایی که کاربر می تواند برای بارگذاری سایت صبر کند وجود دارد. اما به خاطر داشته باشید که صفحه اصلی سایت باید در عرض چند ثانیه بارگذاری شود.

10. برای دستیابی به اطلاعات شرکت، مسیر روشنی را ترسیم کنید:

 صفحات " درباره ما" ممکن است برای برخی از افراد خسته کننده باشد اما اعتماد کردن در محیط مجازی بسیار مهم است. افراد باید  بتوانند به راحتی به اطلاعات مورد نظر خود در مورد شرکت یا برند شما دسترسی داشته باشند.

11. دسترسی آسانی برای اطلاعات تماس ایجاد کنید:

به طور مشابه، بازدید کنندگان دوست دارند شرکت و برند شما را به خوبی بشناسند و با آن ارتباط برقرار کنند. اگر فردی نتواند با شما ارتباط برقرار کند ایجاد یک رابطه کاری بسیار دشوار خواهد بود. بهتر است اطلاعات تماس خود را به صورت متنی لیست کنید.  استفاده از اطلاعات تماس متنی باعث می شود موتورهای جستجو دسترسی اسان تری به آن داشته باشند .

 

بخش سوم: ناوبری

 

این مقاله ادامه دارد.....

0
درباره نویسنده مطلب
مهران میرشاهی
مهران میرشاهی

مدیر و موسس وبسایت دورکار، فوق لیسانس IT از دانشگاه دولتی تکنیک مسکو.

نظر کاربران
Morteza.Masoomi۱۳۹۵/۷/۲۵

خوب بود ممنون از راهنمايى.

پاسخ به نظر