داغترین هشتگ‌های دو هفته گذشته (نیمه اول بهمن 96)

۱۳۹۶/۱۱/۳۰
محمد ندایی
هشتگ‌های پرطرفدار دو هفته گذشته

از برف ناگهانی تا شعله افکن ایلان ماسک

#برف

دوهفته گذشته، شاید مهمترین و خوشحال کننده‌ترین هشتگ کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، هشتگ‌های مربوط به برف زمستانی و غافلگیر کننده ی اوایل بهمن بود. برفی که پس از یک پاییز تقریبا بی‌باران، بسیاری از هم وطنانمان را خوشحال و منطقه وسیعی از کشورمان را سفید پوش کرد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با عکس‌ها، استوری‌ها و متن‌های مختلف به این روز‌های سرد زمستانی خوش آمد گفتند.

#نورو

یکی از خبر‌های داغ فناوری و زیر شاخه‌های اتومبیل‌های خودران، خبری بود که در مورد یک استارت آپ جدید در این حوزه به نام "نورو" (Nuro) منتشر شد. این استارت آپ همانند چند استارت آپ دیگر در این حوزه، به نوعی از گوگل منشعب شده است. در واقع دو نفری که نورو را راه اندازی کردند، از مهندسان سابق گوگل بوده اند و روی پروژه‌های اتومبیل خودران این شرکت کار کرده اند. اما آنچه که ایده این دو نفر را از ایده‌های بسیاری از پروژه‌های اتومبیل خودران متفاوت میکند، این است که آنها میخواهند وسیله نقلیه کاملا جدیدی را طراحی کنند و دنبال تاکسی یا کامیون خودران نیستند. تمرکز نورو بر فعالیت‌های مرتبط با تحویل کالا و بسته است. مدیران این استارت آپ مدعی‌اند خودکار کردن عملیات تحویل بسته، میتواند بخشی از هزینه‌های کسب‌و‌کارهای کوچک و محلی را پایین بیاورد و با آنها کمک کند تا برابر غول‌های مانند آمازون دوام بیاورند.

#تعطیلی_دولت_آمریکا

یکی از مهمترین ترند‌های سیاسی هفته‌های گذشته، خبر مربوط به تعطیل شدن دولت آمریکا بود. در نظام سیاسی ایالات متحده آمریکا، زمانی دولت تعطیل می‌شود که رئیس جمهور و کنگره این کشور نتوانند لایحه بودجه را در زمان تعیین شده به تصویب برسانند. در چنین شرایطی دولت ارائه همه خدمات، به جزء خدمات حیاتی (خدمات پلیس، آتش نشانی، پزشکی و ...)، را متوقف می‌کند. در تعطیلی اخیر دولت آمریکا، دلیل تصویب نشدن لایحه بودجه، به خاطر اختلاف نمایندگان دمکرات و جمهوری‌خواه بر سر 700 هزار مهاجر بدون مدارکی بود که هنگام ورود به خاک آمریکا خردسال بوده‌اند و بر اساس طرحی با عنوان "داکا"(DACA) مجوز اقامت موقت در آمریکا دریافت کرده‌اند. ترامپ و جمهوری خواهان خواستار لغو این طرح هستند. تعطیلی دولت آمریکا، سه روز طول کشید و پس از تصویب طرح بودجه موقت، کارش را به صورت موقت از سر گرفت. جالب است به این نکته هم اشاره کنیم که دولت آمریکا از سال 1976 (1355) تا اکنون، 18 بار تعطیل شده است و آخرین مورد آن به سال 2013 (1392) و تعطیلی شانزده روزه دولت "باراک اوباما" مربوط می‌شود. 

#شعله افکن_ایلان_ماسک

"ایلان ماسک" گاهی با خبرهای دور از انتظار و عجیب و غریب به یک ترند خبری تبدیل میشود. او در حال حاضر مدیر عامل شرکت‌های "تسلا"، "اسپیس ایکس" و "بورینگ کمپانی" است که تخصص آخری، حفاری است، شرکتی که به نظر می‌رسدمیخواهد شبکه‌ای از‌هاپرلوپ‌های زیرزمینی ایجاد کند. در هر حال، ایلان ماسک برای تامین سرمایه مورد نیاز طرح‌های بورینگ کمپانی، ایده‌های خاص خودش را دارد. او مدتی پیش با فروش 50 هزار کلاه بیست دلاری با آرم این شرکت، توانست طی دوماه به اندازه  یک میلیون دلار کلاه بفروشد، ماسک پس از فروختن این کلاه‌ها، در توییترش خبر داد که پس از فروختن کلاه‌ها، نوبت به شعله افکن خواهد رسید. این توییت چندان جدی گرفته نشد، اما سرنجام شعله افکن ایلان ماسک از راه رسید و در کمتر از 24 ساعت، چهار هزار عدد از این شعله افکن پانصد دلاری به فروش رفت. از سوی دیگر خبر میرسد شعله افکن جدید، در بازی ویدئویی "Borderlands3" هم حضور خواهد داشت.

 

0
درباره نویسنده مطلب
محمد ندایی
محمد ندایی

نظر کاربران

پاسخ به نظر