شناسایی فرصت ها در سازمان

۱۳۹۶/۱۱/۱۶
محمد ندایی
فرصت شناسی سازمان

پس از گردهم آوردن گروه خلاقتان، نوبت به شناسایی فرصت‌ها می‎رسد تا از طریق اندیشه‌ورزی تازه، روی آنها سرمایه‌گذاری شود. شما می‎توانید فرصت‌ها را هم در درون، هم در بیرون سازمانتان شناسایی کنید.

یافتن فرصت‌های درون سازمانتان

اکثر نوآوری‌های موفق حاصل جستجوی هشیار و هدفمند فرصت‌ها است تا از طریق اندیشه‌ورزی تازه و خلاق مورد بهره‌برداری قرار گیرند. برخی از حوزه‌های فرصت درون یک سازمان معرف زمینه بارورتری از دیگر حوزه‌ها است. برای مثال:

• رخدادهای غیرمنتظره:

از دست دادن کارخانه‌ای در ماورای بحار به دلیل آشوب سیاسی، فرصتی فراهم می‎آورد تا راه‌های دیگری برای ساخت و تولید محصولات سازمانتان بیابید.

• ناهمخوانی‌ها:

تحصیل شرکت دیگری توسط سازمان شما، فرصتی ایجاد می‎کند تا راهبرد جدیدی برای سازمان خود تعریف کنید.

• نیاز‌های فراگرد:

برای مثال، پخش شما می‎خواهد خط محصول جدیدی معرفی کند که این فرصت را به دست می‎دهد تا کانال‌های توزیع جداگانه‌ای ایجاد کنید.

"جهان چیزی جز یک بوم نقاشی برای تخیل نیست."

هنری دیوید ثوریو

فرصت یابی

یافتن فرصت‌های بیرون سازمانتان

اشتباه مشترک و بسیار همه‌گیر و تمرکز صرفا روی فرصت‌های خلاق درون سازمانتان را تکرار نکنید. تغییرات دنیای بیرون نیز رشته‌ای غنی از فرصت‌ها را ارائه می‎کند. برای مثال:

• تغییرات جمعیت شناختی

با مسن‌تر شدن جمعیت، تقاضا برای فعالیت‌های اوقات فراغت و محصولات رفاهی رشد می‎کند که فرصت‌هایی را برای تهیه محصولات و خدمات جدیدی که آن تقاضا را تامین کنند ارائه دهند.

• تغییرات ادراکی

پیمایش‌های بازار آشکار می‎سازند که مصرف کنندگان در حال از دست دادن آگاهی‌شان از نام تجاری شرکت شما مجموعه‌ای از کیفیت‌ها که شما را از رقبا می‎سازد هستند. این روند فرصتی ارائه می‎کند که راه‌هایی برای تقویت ارزش ویژه نام تجاری شرکت خود بیابید. 

• دانش و فناوری جدید

برای مثال، یک فناوری جدید ساخت و تولید فرصت‌هایی برای شرکت شما فراهم می‎آورد تا هزینه‌های تولید خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

آیا در جستجوی حوزه‌ای هستید که تلاش‌های خلاقانه خود را بر آن متمرکز سازید؟ از این مقوله‌ها استفاده کنید تا به شما کمک کنند آن سنجش را انجام دهید. رویکرد دیگر آن است که فهرستی از تمام جنبه‌های عملیات شرکتتان را که نیازمند دانش یا خبرگی خاصی است، تهیه کنید و تلاش‌های خود را بر آن متمرکز سازید.

بالاخره، شما می‎توانید با ایجاد زمینه لازم برای تحریک بیرونی اعضا به گروهتان در تعیین فرصت‌ها کمک بیشتری کنید. مثلا آنان را در معرض مناسبت‌ها و افرادی قرار دهید که می‎توانند وادارشان سازند درباره تغییراتی که در صحنه کسب و کار در حال روی دادن هستند، امکاناتی که این تغییرات ممکن است ارائه دهند، اندیشه‌ورزی کنند. در "راهنمایی‌هایی به منظور فراهم آوردن تحریک بیرونی برای گروهتان" نظریاتی در این زمینه ارائه می‎شود.

شما چه می‎کردید؟

تنوع فکری می‎یافتید؟ 

جوز، مسئول اجرای یک طرح بازاریابی برای خط جدیدی از تجهیزات کوهنوردی در - گت اوت اینک - بود. او خود را متفکر تحلیلی می‎دانست و طی سال‌ها گروهی متشکل از متخصصان بازاریابی ساخته بود که سبک اندیشه‌ورزیشان شبیه خود او بود. قبل از آنکه این پروژه آغاز شود، دوست او مارتا از قسمت منابع انسانی به او پیشنهاد کرد که افرادی با مجموعه مهارت‌های مختلف را وارد گروه خود کند. تا تنوع فکری گروهش تقویت شود.

جوز، این فکر را جالب دانست. اما نگران شد که مجموعه مهارت‌های مختلف منجر شود به شیوه‌های گوناگون اندیشه‌ورزی، انتظارات مختلف و شخصیت‌های بسیار متفاوت. تمام آن تنوع می‎توانست به معنای آشوب باشد. که حوزه را عصبی می‎کرد. او از خود پرسید: "اگر در همه مواقع با هم نباشید چگونه کار‌ها را به انجام خواهیم رساند؟" 

"شما" چه می‎کردید؟

در قسمت "آنچه شما می‎توانستید انجام دهید"، استاد راه حلی پیشنهاد خواهد کرد.

راهنمایی‌هایی به منظور تحریک بیرونی برای گروهتان.

• کارآموزان پولی یا غیر پولی را وارد کنید، دانشجویان، کسانی که در حال تغییر شغل هستند و نظایر آن.

• بازدیدکنندگان روزانه را وارد کنید تا در جلسات توفان مغزی یا دیگر فعالیت‌ها با گروه مشارکت کنند.

• اعضای موقتی وارد گروه کنید، کسانی نظیر استادان در حال گذرانیدن فرصت‌های مطالعاتی از دانشگاه‌ها و دیگر سازمان‌ها.

• بازدید‌های دو جانبه ای با دیگر گروه‌ها یا سازمان‌ها ترتیب دهید.

• سخنرانی را بیاورید که چشم‌انداز یا تخصص منحصر به فردی ارائه دهد. به یاد داشته باشید که به خارج از صنعت یا تخصص خود بنگرید.

• بازدیدی از محل کارتان برای یک مشتری، یک مشتریِ یکی از مشتریان یا حتی رقبایتان ترتیب دهید.

• بازدیدی میدانی از خارج از صنعت خود ترتیب دهید تا بهترین روال‌های کار را ببینید. برای مثال یک خط هوایی که امیدوار است خدمت‌رسانی به مشتری را بهبود بخشد، ممکن است از یک خرده فروش پوشاک که از نظر داشتن بهترین استاندارد‌های در این حوزه معروف است، بازدید کند.

• با مخترعان یا کار آفرینان مستقل در حوزه خود ملاقات کنید.

• وب را مرور و پایگاه‌های اینترنتی رقبا را کاوش کنید.

• وب را مرور کنید تا پی ببرید که افراد در دیگر صنایع چگونه از وب برای انجام دادن همان ویژه کار‌هایی که شما اجرا می‎کنید، استفاده کنید.

• از مشاوران دعوت کنید بیایند تا چشم‎انداز‌های متفاوتی فراهم آورند.

• در خصوص مهارت‌ها یا فراگرد‌های مورد نیاز، کارگاه یا دوره‌های آموزشی برگزار کنید.

شما چه می‎توانستید بکنید؟

عصبانیت جوز، را در مورد ایجاد تنوع فکری بیشتر در گروهش به یاد آورید.

آنچه استاد پیشنهاد می‎کند:

آشوب در ابتدای فراگرد و خلاقیت چیز خوبی است. جوز باید برای تولید افکار تازه و جدیدی که مرزها را بگستراند، از افرادی با دیدگاه‌هایی گوناگون و حوزه‌های مختلف تخصص دعوت به عمل می‎آورد تا به گروهش ملحق شوند. 

برای مثال، او می‎توانست فردی را از قسمت فروش که معرف صدای مشتری باشد، و فردی را از قسمت تولید محصول که در تولید افکار غیر معمول خوب است، را در گروه خود بگنجانید. وقتی افراد با سبک‌های مختلف اندیشه‌ورزی و کارشناسی تعامل می‎کنند ممکن است حقیقتا دارای دیدگاه‌های متضادی باشند. اما آنان همچنین محتمل است که نظریات خلاقانه‌تری به دست دهند که به نوبه خود، تبدیل به کارزار بازاریابی اصیل‌تر و خلاقانه‌تری خواهد شد. 

 

0
درباره نویسنده مطلب
محمد ندایی
محمد ندایی

نظر کاربران

پاسخ به نظر