ده اشتباه بزرگ فریلنسر

۱۳۹۵/۳/۳۱
مریم ندایی
ده اشتباه بزرگ فریلنسر

بیایید به بعضی از اشتباه های ذاتی که اغلب گریبان فریلنسرها را می گیرند، نگاهی بیندازیم .

 

1.بی توجهی به موعد تحویل

تمام دارایی و سرمایه یک فریلنسر خوش نامی و اعتبار اوست و آنچه شما را به عنوان یک فریلنسر خوش نام میسازد ارائه کار با کیفیت و به موقع است. اگر بی توجهی به موعد تحویل عادت شما بشود به زودی خواهید دید که مشتریانتان، شما را رها کرده، سراغ دیگری میروند.

 

2.درخواست دستمزد کم

فریلنسرهای تازه کار ارزش کارِ خود را کمتر از آنچه هست، تخمین میزنند و حق الزحمه ای پایین تر از آنچه که باید، درخواست میکنند. اگر فاقد سابقه کاری هستید و هنوز اعتباری کسب نکرده اید و فقط میخواهید کار را بگیرید، پیشنهاد دستمزد کم اشکالی ندارد. امّا همینکه اوّلین ستاره های افتخار به روی سینه شما نصب شد از بیان واقعیِ قیمت کاری که انجام میدهید، نترسید. در غیر اینصورت شأن کاریتان را پایین آورده اید و آنچه بدست می آورید در حد رفع هزینه هاست و سودی برایتان دربرنخواهد داشت.

 

3.عدم تحقیق مقدماتی

زمان این تحقیق نه تنها پیش از شروع و اتمام کار که پیش از انجام هر قدمی است اغلب فریلنسرها بدون شناخت واقعی مشتری، نیازهای او و حتی اهمیت و ارزش افزوده ای که پروژه برای مشتری دربردارد، با او وارد مذاکره میشوند. این رویکرد کسب و کار شما را حقیر و کوچک میکند.

 

4.انتخاب اشتباه مشتری

رابطه فریلسنر و  کارفرما یکی از مهمترین ارتباطات فریلنسینگ است. در این میان مواردی از قبیل بازاری که مشتریان شما در آن فعالیت میکنند، شیوه کسب و کار ایشان، نحوه برقراری ارتباطشان، میزان کاری که نیاز دارند، نحوه پرداخت آنها به شما، توانایی آنها در پرداخت به موقع و بدون درگیری و چالش، مشتریتان را به یک مشتری درست یا نادرست تبدیل میکنند و اگر شما در انتخاب مشتری صحیح دچار اشکال شوید، آن وقت بیشتر کار کرده، کمتر دریافت میکنید و خشنود نخواهید بود.

 

5.خودمانی شدن

بسیار خوب است که رابطه صمیمی با مشتری داشته باشید، اما آن را از سطح حرفه ای تنزل ندهید. قرار نیست شما بهترین دوستان هم باشید، از طرفی قرار هم نیست بسیار خشک و جدی باشید اگر رابطه خودمانی با مشتری خود داشته باشید، دو اتفاق خواهد افتاد.

الف. در صورت بروز یک مشکل کاری، یکی از شما دو نفر از دیگری رنجیده خاطر یا عصبانی خواهد شد.

ب. ممکن است مشتری گمان کند، شما خبره و حرفه ای نیستید.

هر کدام از این ۲ مورد که اتفاق بیفتد، نتایج خوشایندی نخواهد داشت.

 

6.بروز خشم و هیجان

برخی از فریلسنرها در صورتی که با یکی از مشتریان مشکلی داشته باشند،  تمایل به خالی کردن سرخوردگی خود بر روی مشتری دارند. برای مثال، اگرسردبیر تصمیم به عدم انتشار مقاله من بگیرد، من سرخوردگی و نارضایتی ام را به شیوه ی بسیار عصبانی به نمایش می گذارم. این روش، بسیار بد است، اعتبار حرفه ای شما را در نظر این مشتری و سایر مشتریانی که در آینده خواهید داشت، خدشه دار می کند. و چنانچه به این سبک و سیاق ادامه دهید، در طولانی مدت کسب و کار شما دچار کاهش می شود.

 

7.عدم پیگیری ایده­های پیشنهادی

اغلب یک فریلنسر پس از ارائه یک پیشنهاد کاری سراغ مشتری دیگری و پیشنهاد دیگری می رود. شاید فریلنسر خیال می کند، پیشنهادی که ارائه کرده خارق العاده و اعجاب برانگیز است و مطمئنا صبح فردا مشتری برای عقد قرارداد زنگ درب خانه او را خواهد نواخت  اما متأسفانه معمولاً چنین اتفاقی نمی افتد. اگر شما پایه  های ادامه  ی کسب و کار در آینده را پی ریزی نکنید، ممکن است که هرگز به آن دست نیابید.

 

 

8.اتکا به کم

بدترین کاری که می توانید بکنید  اتکا به یک یا دو مشتری است  اوج بیچارگی و درماندگی یک فریلنسر خواهد بود  اگر مشتری اصلی قرارداد را فسخ کند، میزان بودجه  ای که برای فریلنسینگ در نظر گرفته کاهش دهد یا کلا بازار کسب و کار را ترک کند. آن وقت شما به  عنوان یک فریلسنر حتی از عهده  ی پرداخت همان هزینه  هایتان هم بر نمی آیید .

 

 

 9.سستی و تنبلی

بعضی روزها حال و حوصله  ی کار ندارید. خوب، اگر برنامه  ی منعطفی داشته باشید و آن را برای روزهای آینده درنظر بگیرید، مشکلی نیست. اما اگر امروز مثل دیروز و فردا مثل امروز، روز به روز کارتان را به فردا موکول کنید، پروژه را در موعد مقرر به انجام نمی رسانید و به زودی دیگر درآمدی نخواهید داشت.

 

 

10.ناهمگونی کار و شخصیت

اغلب ما به خاطر نیازی که به درآمد داریم، کار را به عهده می گیریم. اما کاری که مسئولیت آن را به عهده گرفته  ایم با شخصیتمان سازگاری ندارد، ابتدا نارضایتی به سراغمان می آید و سپس رفته رفته از خودمان بیزار می شویم و تا آن جا پیش می  رویم که تمایلی به انجام کار نداریم.

 

0
درباره نویسنده مطلب
مریم ندایی
مریم ندایی

کارشناس بازاریابی اینترنتی

نظر کاربران

پاسخ به نظر