چگونه "ماینکرفت" به پدیده ی دنیای بازی تبدیل شد؟

۱۳۹۶/۱۱/۳۰
حجت رمضانی
پدیده تاریخی ماینکرفت

دومین بازی پرفروش تاریخ

34 سال پیش، یکی از کارمندان آکادمی علم جماهیر شوروی به نام "الکسی پاژیتنوف" بازی را طراحی کرد که بعدها با 174 میلیون نسخه به پرفروشترین بازی تاریخ تبدیل شد. پاژیتنوف هیچگاه تصور چنین موفقیتی را نداشت. اما "تتریس" نخستین پدیده سرگرمی شوروی بود که وارد خاک آمریکا شد. از آن هنگام سازندگان و شرکت های فراوانی سعی کردند رکورد تتریس و پاژیتنوف را بشکنند، اما هیچکدام موفق نشدند جادوی تک نفره ی این طرح را شکت دهند; حتی شرکت هایی با هزینه های چند صد میلیون دلاری و کارمندان پر شمار. گویا قرار بوده تاریخ تکرار شود چون احتمال فراوانی وجود دارد که این رکورد طی یکی دو سال آینده شکسته شود، آن هم به دست بازی ای که باز هم یک نفر طراح اصلی آن بوده و تا امروز 144 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. بازی ای که دقیقا به مانند تتریس برای یک قشر خاص طراحی نشده است و هر فردی با هر سنی میتواند از انجام آن لذت ببرد; بازی به نام ماینکرفت (Minecraft)

1- ساخت عناوین بزرگ، سالها به طول می انجامد، اما ورژن اولیه بازی "ماینکرفت" خیلی زود در اختیار کاربران قرار گرفت. "مارکوس پرسون" ملقب به "ناچ" کار ساخت این بازی را در ماه می سال 2009 (اردیبهشت 88) آغاز کرد و هدفش ساخت دنیای مجازی بود که کاربران به راحتی در آن گشت و گذار کنند و دنیای مورد علاقه خود را بسازند. او کار ساخت بازی را در 10 می (20 اردیبهشت) آغاز کرد و تنها شش روز بعد و در 16 می (26 اردیبهشت) نسخه اولیه (Alpha version) را به صورت آنلاین در اختیار مخاطبان قرار داد. البته تکمیل بازی بیش از دوسال زمان برد و نمونه نهایی "ماینکرفت" در تاریخ 18 نوامبر 2011 (27 آبان 1390) آماده شد.

2- ماینکرفت نخستین بازی سند باکس یا همان Open World نبود که اجازه ساخت و ساز را به مخاطب میداد، اما بنا به دلایلی که حتی خود تحلیلگران هم از تحلیل آن عاجزند، این بازی به یکی از بزرگترین پدیده های سرگرمی قرن 21 تبدیل شد. این بازی با فروش 144 میلیون نسخه ای، دومین بازی پرفروش تاریخ است و تنها 26 میلیون نسخه با شکستن رکورد "تتریس" به عنوان پر فروش ترین بازی تاریخ فاصله دارد. رکوردی که شکستن آن چندان هم سخت نخواهد بود، مخصوصا اینکه ماینکرفت کمترین افت فروش را از زمان عرضه اش در بین تمامی بازی های تاریخ داشته است. تا ژوئن 2016 (خرداد 95) ، 100 میلیون نسخه از این بازی به فروش رسیده بود و طی 9 ماه (فوریه 2017) این عدد به 122 میلیون نسخه رسید و با گذشت زمان 19 ماه، این آمار به 144 میلیون نسخه رسیده است.

3- بسیاری از بازی های بزرگ دهه گذشته از عناوین دیگر الهام گرفته اند و ماینکرفت هم از این قاعده مستثنا نیست. به گفته ی مارکوس پرسون، او برای طراحی ماینکرفت از "Dwarf Fortress" (یک بازی مستقل در ژانر ساخت و ساز و مدیریت)، "Dungeon Keeper" (اثری استراتژیک که در آن باید سیاه چاله های خود را مدیریت کنید) و از همه مهمتر "infiniminer" (عنوانی متن باز که ماینکرفت بسیار شبیه به آن است) تاثیر گرفته است. همچنین قرار بود در ابتدا این بازی "Cave Game" نام داشته باشد که بعدها "Mine craft" و در نهایت با حذف فاصله بین دو کلمه به Minecraft تغییر پیدا کرد.

4- ماینکرفت جزء معدود بازی هایی است که از منظر آموزشی به آن توجه زیادی میشود و حتی بسیاری از استادان معماری در اروپا و آمریکا از این بازی برای انتقال راحت دانش خود به دانش جویان استفاده میکنند. جالب است بدانید این روند در سال 2013 (1392) و در سوئد آغاز شد; وقتی که "مونیکااکمن" معلم مدرسه "vector Rydberg" به 180 دانش آموز سیزده ساله خود ماینکرفت را معرفی کرد. اکمن معتقد بود که بازی ماینکرفت برای تقویت دانش های برنامه ریزی شهری، حل مشکلات محیطی و طراحی ساختمان بسیار مفید است. بسیاری از استادان و مدیران دانشگاهی به این توصیه اکمن گوش فرا دادند  و حالا کار  به جایی رسیده که "مایکرسافت" نسخه آموزشی مخصوص ماینکرفت (Minecraft: Educaton Edition) را در اختیار مدرسه ها و دانشگاه ها قرار داده است.

5- در سال 2014 (1393) دولت دانمارک برای بالا بردن اطلاعات جغرافیایی مردم کشورش کل دانمارک را در ماینکرفت بازسازی کرد و آن را برای دانلود در اختیار علاقه مندان قرار داد. "آژانس اطلاعات جغرافیایی دانمارک" (Danish Geodata Agency)  مسولیت این کار را بر عهده داشت. مسئولان پروژه ی بازسازی دانمارک در ماینکرفت معتقد بودند که از این طریق راحتر میتوانند اطلاعات جغرافیایی را به مردم خودشان منتقل کنند و حتی غیر گیمرها هم به این پروژه علاقه مند میشوند. کامل کردن این پروژه نزدیک به یک سال به طول انجامید و طی مدت زمان کوتاهی 300 هزار شهروند دانمارکی آن را از آژانس اطلاعات جغرافیایی دانمارک دانلود کردند.

6- در حالی که بیشتر بازی های بزرگ بخشی عظیم از شهرت خود را مدیون تبلیغات هستند، ماینکرفت سالها از طریق تعریف دهان به دهان و ویدئوهای یوتیوب به کاربران معرفی شد. "الکس لویت"  دانش آموز مدرسه "اننبرگ" در سال 2011 (1390) اعلام کرد که یکسال پس از عرضه بازی بیش از چهار هزار ویدئو در ارتباط با ماینکرفت در یوتیوب به وسیله کاربران آپلود شده است. عجیب اینکه تعداد ویدئو ها در پایان سال 2011 به نزدیک دو میلیون رسید. این شیوه بازاریابی و تبلیغات تا قبل از خرید ماینکرفت به وسیله مایکروسافت ادامه داشت; هر چند غول ردموند بیشترین تبلیغاتش در بخش سرگرمی را صرف این بازی پر طرفدار کرد.

7- پرسون احتمالا هیچگاه فکر نمی کرد که ماینکرفت به این سطح از شهرت برسد، اما سرنوشت کاری کرد که بازی او به پرطرفدارترین ساخته ی سه دهه اخیر صنعت بازی مبدل شود. این سطح از محبوبیت سبب شد تا شرکت های فراوانی برای خرید ماینکرفت پیش قدم شوند و در نهایت قرعه به نام مایکروسافت افتاد. غول ردموند با پرداخت 2/5 میلیارد دلار مالکیت ماینکرفت و استدیو "مویانگ" (استدیوی ساخت و تکمیل ماینکرفت) را در اختیار خود گرفت. جالب اینکه پس از این معامله پرسون و دیگر موسسان مویانگ یعنی "جیکوب پرسر" و "کارل مانه" این استدیو را ترک کردند. مشخص است که با وجود چنین پول هنگفتی آنها هیچ انگیزه ای برای ادامه کار در مویانگ نداشتند.

8- خرید 2/5 میلیاردی ماینکرفت به وسیله مایکروسافت هم داستان بسیار جالبی دارد. ماجرا از این قرار بود که پرسون در ژوئن 2014 (1393) طی توییتی اعلام کرد: "آیا هیچ فرد یا شرکتی به خرید سهام مویانگ و بازی ماینکرفت علاقه مند است؟" این توییت باعث شد تمامی شرکت های بزرگ صنعت بازی در پشت پرده وارد رقابتی عظیم شوند. یکی از این شرکت ها، مایکروسافت بود. وقتی "فیل اسپنسر" از این توییت با خبر شد، سریعا با "ساتیانادلا" مدیرعامل مایکروسافت تماس گرفت و از تصمیمش برای خرید مویانگ و ماینکرفت خبر داد. با تایید نادلا مایکروسافت سه ماه پس از این توییت با پرداخت 2/5 میلیارد دلار، مالک ماینکرفت نام گرفت. از این مبلغ 1/5  میلیارد دلار به جیب مارکوس پرسون رفت.

9- با بالارفتن هر روزه ی محبوبیت ماینکرفت، مایکروسافت  تصمیم به گسترش هر چه بیشتر این بازی در صنعت بازی گرفت و برای ساخت یک عنوان ادونچر بر اساس ماینکرفت با استدیوی "تل تیل" وارد مذاکره شد. نتیجه این مذاکرات ساخت و عرضه عنوان "Minecraft: story mode" در سال 2015 (1394) بود. فصل اول این بازی هشت قسمت داشت که آخرین قسمت آن مارس 2016 (اسفند 1394) عرضه شد و فصل دوم آن پنج قسمت داشت که آخری آنها دسامبر 2017 (آذر 1396) در اختیار مخاطبان قرار گرفت. با این که کیفیت بازی مذکور پایین تر از دیگر ادونچرهای تل تیل بود، اما استقبال نسبتا خوبی از آن به عمل آمد.

10 - اولین زمزمه ها برای ساخت فیلم و سریال ماینکرفت در سال 2012 (1391) آغاز شد، وقتی که تعدادی از تهیه کننده های مشهور هالییود برای ساخت سریال ماینکرفت با پرسون وارد مذاکره شدند. در سال 2014 (1393) اعلام شد که "شرکت برادران وارنر" این فیلم را تهیه خواهد کرد.

فیلمی که "شان لوی" (شبی در موزه و پلنگ صورتی) و "راب مک الهنی" (خالق سریال "فیلادلفیا همیشه آفتابی است") کارگردان های آن هستند و " جیسون فوکس" (زن شگف انگیز و عصر یخبندان 4) وظیفه نوشتن فیلنامه آن را بر عهده دارد. فیلمی که قرار است در تاریخ 24 می سال 2019 (سوم  خرداد 1398) اکران شود.

بازی ماینکرفت

دانستنی هایی در مورد ماینکرفت

_  ماینکرفت  بیش از 100 میلیون کاربر ثبت شده دارد.

_ کاربران خلاق ماینکرفت تا به امروز بیش از یک میلیون دلار آیتم، شخصیت و داستان های خود را در مارکت این بازی به فروش رسانده اند.

_ به گفته مایکرو سافت 115 کشور از نسخه آموزشی ماینکرفت برای بالا بردن خلاقیت دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان استفاده میکنند.

_ تعداد کاربران فعال و ماهانه ماینکرفت به 55 میلیون کاربر میرسد.

_ بیش از 30 میلیون از نسخه های ماینکرفت برای کامپیوتر های شخصی و مک به فروش رفته اند.

_ در طبقه بندی نشریه "فوربس" مارکوس پرسون با ثروت 1/5  میلیارد دلاری، دومین بازی ساز ثروتمند جهان است.

 بسازید، بجنگید، زنده بمانید

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که تاکنون Minecraft را تجربه نکرده اند یا اینکه بخاطر گرافیک پیش پا افتاده اش، این بازی رو مسخره میکنند، با اینکه حتی یک دقیقه هم پای آن وقت صرف نکرده اند. ولی وقتی پای آن بنشنید، به احتمال زیاد عاشقش خواهید شد. هسته گیم پلی بازی تقریبا ساده است، نخست باید با دستان خالی به کندن زمین و شکستن شاخه درختان مشغول شوید تا شمشیر و تبر چوبی بسازید. با استفاده از  این تجهیزات ساده میتوانید یک خانه چوبی و ساده بسازید و شب را از گزند زامبی ها و هیولاها در امان باشید. وظیفه نهایی گیمرها بدست آوردن منابع کمیاب، ساخت ساختمان های مختلف برای بقا در برابر خطرات و در نهایت نابودی اژدهایی به نام "Ender Dragon" است.با اینکه بخش Survival دارای خطرات بالقوه و محدودیت منابع است، با این حال در بخش Creative میتوانید بدون نگرانی از حملات دشمنان و کمبود منابع به ساخت و ساز بپردازید. ساخت هر چیزی که تصورش را کنید در Minecraft ممکن است، از ساخت یک قلعه کوهستانی با راهرو های زیر زمینی گرفته تا یک شهر مدرن با برج های شیشه ای و سر به فلک کشیده، احتمال اینکه با چرخش در اینترنت و نگاه کردن به بناهای خلق شده به وسیله دیگران برای ساخت ساختمان هایی رویایی خود تشویق نشوید، بسیار اندک است.

 

0
درباره نویسنده مطلب
حجت رمضانی
حجت رمضانی

متولد تیر 1370 و دانشجوی کارشناسی برنامه نویسی تحت وب هستم. به گرافیک و وب علاقه زیادی دارم و عاشق وردپرسم... 2 سال به طور حرفه ای طراحی استاتیک سایت انجام داده ام. علاقه مندم آموزش هایی رو در این زمینه برای کاربران عزیز قرار دهم.

نظر کاربران

پاسخ به نظر